banki zdjęć – narzędzie codziennej pracy dla grafika

8

banki zdjęćWiększość osób zajmujących się zawodowo grafiką na co dzień potrzebuje materiału w postaci grafik i zdjęć przeznaczonych do użytku komercyjnego, by wygodnie i legalnie pracować nad zleceniami. Z pomocą przychodzą banki zdjęć stockowych, udostępniające pliki graficzne royalty-free. Jak wybrać swoje źródło stocków do pracy?

Moim zdaniem jednym z najważniejszych czynników jest wielkość zasobów, jakimi dysponuje dany bank. Żeby to sprawdzić, wystarczy zazwyczaj przeczytać opis na stronie danej bazy zdjęć lub przejrzeć dostępne do zakupu grafiki pod kątem swoich potrzeb jako grafika. Zanim zdecydujemy się wykupić pakiet zdjęć do pobrania warto skorzystać z możliwości bezpłatnego wypróbowania danego serwisu – taka możliwość istnieje np. w popularnym banku zdjęć Depositphotos. Grafika wektorowa Depositphotos to kolejna zaleta tego serwisu. Przez siedem dni mamy możliwość darmowego pobrania 5 zdjęć dziennie i zdecydowania przed upływem okresu próbnego, czy chcemy zrezygnować z przedłużania go na miesięczny abonament.

Drugim istotnym czynnikiem przy wyborze zdjęć stockowych,  plików wektorowych czy też przy szukaniu tekstury i tła do naszej pracy, jest cena i możliwość dobrania abonamentu czy pakietu do własnych potrzeb. Jeśli realizujemy zlecenia wymagające użycia zdjęć na licencji royalty-free niemalże codziennie, przyda się zakupienie planu abonamentowego umożliwiającego pobranie wybranej liczby obrazów wektorowych i fotografii każdego dnia. Jeśli zaś realizujesz zlecenia sporadycznie, lepszy będzie zakup tzw. kredytów – są ważne rok i możesz je wykorzystać w dowolnym celu, w dowolnym momencie. Dzięki temu rozwiązaniu, nigdy nie spotka Cię sytuacja, kiedy nie chcąc zmarnować cennego abonamentu będziesz wyszukiwał na siłę zdjęcia do pobrania. Wspomniany już serwis Depositphotos.com oferuje obie formy opłat, co czyni korzystanie z niego naprawdę wygodnym.

Podsumowując – na dobry bank zdjęć składają się szerokie i wartościowe zasoby grafik, jakie oferuje, a także duża elastyczność jeśli chodzi o dobór sposobu płatności, rozmiaru pakietu czy rodzaj licencji. Niezależnie od tego który z banków wybierzecie, pamiętajcie, by pracując korzystać jedynie z legalnych źródeł grafik – drugą zaletą takiej pracy jest wygoda, trudno przecież znaleźć w google grafiki o wystarczająco dużej rozdzielczości.

Kategorie: Artykuły

8 komentarzy

 1. blog grafika napisał(a):

  ciekawe miejsce do pobierania plików stockowych. porównywałem ceny z konkurencją, fotolią, istock itp i muszę przyznać że jest ok.

 2. Szablony aukcji napisał(a):

  Dzięki, przyda się na pewno 🙂

 3. Michał napisał(a):

  Wraz z rozwojem działalności, konicznym jest przygotowanie własnego banku zdjęć i grafik oraz skatalogowanie ich względnie poprawnie, w taki sposób aby w przypadku konieczności ich użycia, można było uzyskać do nich szybki dostęp. Często potrzeby Klientów są tak wyszukane że nie można znaleźć odpowiednich zdjęć bezpłatnie. Wniosek jest prosty: aby ograniczyć koszty i czas związane z procesowaniem zdjęć cudzych, warto poświęcić jeden dzień na naukę fotografowania i spróbować samodzielnie. Fotografowanie sprawia dużą przyjemność, zwłaszcza gdy uda się sfotografować coś nietuzinkowego.

 4. Tomasz napisał(a):

  Dobrych grafik nigdy dość, tego banku zdjęć jeszcze nie znałem, widać mają ogromną bazę, ciekawe czy ceny konkurencyjne do istockphoto.com, Pozdrawiam

 5. Pixteria napisał(a):

  Ciekawa baza – zastanawia mnie czy mają API i można by było ją zintegrować ze sklepem internetowym.

 6. Mariusz napisał(a):

  Poszukiwanie dobrych podkreślam dobrych zdjęć to zajęcie, które pochłania bardzo dużo czasu. I tego najbardziej nie lubię 😛

Dodaj komentarz

Copyright by AnimacjaiGrafika.pl. All rights reserved.